Kaip pasakoja „Maisto banko“ savanorių koordinatorė Dovilė šis labdaros ir paramos fondas Lietuvoje veiklą pradėjo 2001 metais, kuomet labdaros ir paramos fondas „Lietuvos ir JAV iniciatyvos“ pradėjo vykdyti „Maisto banko“ labdaros programą. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose pradėtos organizuoti „Maisto banko” akcijos, kurių metu šimtai ne pelno siekiančių organizacijų ir tūkstančiai savanorių padėjo rinkti skurstantiesiems žmonėms aukojamą maistą.
TRUMPAI PAPASAKOKITE MUMS, KAS YRA „MAISTO BANKAS“
2007 metais „Maisto bankas“ tapo savarankišku labdaros ir paramos fondu, kurio tikslas – padėti pamaitinti nepasiturinčius, mažinti maisto švaistymą, skatinti visuomenės solidarumą ir pilietiškumą. Pirmuosius regioninius padalinius įsteigęs Vilniuje ir Panevėžyje, 2009 metais „Maisto bankas“ pradėjo veiklą Kaune ir Klaipėdoje, o 2015 m. duris atvėrė ir „Maisto banko” regiono padalinys Šiauliuose. Šiandien paramą maistu renkame ir dalijame 73 Lietuvos miestuose ir rajonuose. Per šiuos metus surinkome ir nepasiturintiems maitinti perdavėme dešimtis tūkstančių tonų maisto. Vien 2016 metais išdalinome 7705 tonų maisto už 11,5 mln. eurų, šią paramą maistu gavo 270 tūkst. nepasiturinčių asmenų – bedarbių, vienišų vaikus auginančių mamų, daugiavaikių šeimų, neįgaliųjų, pagyvenusiųjų ir kita.
Mūsų misija – bendradarbiaujant su maisto gamintojais ir prekybininkais siekti, kad tinkamas vartoti maistas nebūtų išmetamas, bet pasiektų nepritekliuje gyvenančiųjų stalą.
KAS IR KAIP GALI TAPTI JŪSŲ ORGANIZACIJOS SAVANORIAIS? KOKIA VEIKLA JŪS UŽSIIMATE?
Organizacijos savanoriais gali tapti bet kuris asmuo nuo 14 metų. Į savo darbus įtraukiame įvairaus amžiaus bei išsilavinimo žmones. Pas mus savanoriauja moksleiviai, studentai, pensininkai, dirbantieji ir bedarbiai bei negalią turintys žmonės. Jei tik yra noro padėti, mes randame veiklos. O jei savanoris dar ir turi specialių žinių, įgūdžių, patirties (koordinuojant savanorius, telkiant lėšas ir t. t.), galime jį įtraukti į rimtus ilgalaikius darbus.
Įprastai savanoriai pradeda nuo mūsų kertinių veiklų: maisto rūšiavimas, jo dalinimas, autobusiukų, kurie surenka maisto produktus, vairavimas, darbas parduotuvėse „Maisto banko“ akcijos metu. Ilgainiui savanoriai turi galimybę kilti karjeros laiptais ir prisiimti koordinavimo darbus.
GALBŪT SAVANORIAMS AR JUMS YRA NUTIKĘ ĮDOMIŲ AR NET KURIOZINIŲ SITUACIJŲ?
„Maisto banko“ produktų krovimuose mums padeda religinėje misijoje Lietuvoje dirbantys jaunuoliai. Jie amerikiečiai. Kartą atvykę iškrauti produktų vienoje Vilniaus Žirmūnų mokyklų, kur mes turime dalinimo punktą, jie pamatė stadioną. Stadionas juos neįtikėtinai nudžiugino ir prieš imdamiesi darbo, nulėkė į jį pažaisti amerikietiško futbolo. Suprantama, kad kamuolio jie neturėjo, juk ne tuo tikslu atvyko. Bet tai jų nesustabdė ir jie ėmė siautėti su įsivaizduojamu kamuoliu rankose. Visiems buvo be galo smagu tai stebėti.
KĄ PATARTUMĖTE AR PALINKĖTUMĖTE JAUNIEMS ŽMONĖMS SVARSTANTIEMS APIE SAVANORYSTĘ?
Linkiu rasti savyje savanaudiškumo gyslelę. Savanoriškas darbas turi dvi puses: viena vertus turi turėti pykčio dėl neteisybės, kurią sprendžia nevyriausybinė organizacija bei noro pakeisti netikusią situaciją ir, antra vertus, turi žinoti, ką pats nori iš to gauti. Daugybė savanorių pas mus randa įvairių jiems aktualių dalykų: poilsį nuo ofisinio darbo, gerą draugiją, galimybę išmokti naujų įgūdžių ir praplėsti pažinčių ratą. Ir tai yra puikus laimikis – kai gali vienu šūviu padaryti gerą darbą ir tuo pačiu patenkinti kokį nors savo asmeninį poreikį. Tad, kad savanorystė būtų pilnatviška, tikrai teiktų pasitenkinimą, linkiu pagalvoti tiek apie kitus, tiek ir apie save.